1. Despre Noi
   Serviciul https://pentruscoala.com/ este oferit de TECH GRID S.R.L.  cu sediul in Strada Toma Caragiu nr 4, Bloc P, Ploiesti, Prahova,  inmatriculata in Registrul comertului sub Nr.J29/91188/2020, avand cod unic de inregistrare RO42791474, denumita in cele ce urmeaza Societatea.
   
   Ne puteti contacta prin urmatoarele mijloace:
   
   Posta la adresa: Soseaua Baicului nr 82, sector 2, Bucuresti.
   E-mail la urmatoarele adrese:
   contact@pentruscoala.com – pentru intrebari referitoare comenzilor, metode de plata, metode de livrare, retururi, cereri de returnare a banilor, etc.;
   maria@pentruscoala.com – pentru colaborari si parteneriate.
   Telefon la numarul: 0730.223.289
   

www.pentruscoala.com este un concept unic care aduce impreuna ideile si nevoile desprinse din sau de la SCOALA. Fie ca ai nevoie de caiete si organizatoare, instrumente de scris, obiecte cool care sa iti usureze timpul petrecut la scoala, la outfit-uri comode dar care intorc priviri, la un ghiozdan bine compartimentat, carti si jocuri educative care fac timpul sa treaca mai repede ! 

www.pentruscoala.com  este un magazin online, e-commerce care ofera utilizatorilor sai posibilitatea de a achizitiona produsele afisate in cadrul acestuia. Achizitia produselor se face in baza comenzilor primite prin site sau telefon. Livrarea comenzilor se face dupa ce acestea au fost achitate online sau prin serviul ramburs.

 1. Proprietatea Intelectuala
   Continutul si designul afisat pe www.pentruscoala.com, precum si orice imagine avand legatura cu acesta trimis catre client, prin email sau sau prin orice alta modalitate (exemplu: articole, design, descriere produse si orice alte materiale), apartin Tech Grid SRL si/sau colaboratorilor sai – acolo unde acest lucru este specificat in mod expres – (drept de autor) si sunt protejate de legislatia privind proprietatea intelectuala. Nu se pot utiliza, reproduce materialele si continutul  www.pentruscoala.com fara a detine o permisiune scrisa, prealabila din partea Tech Grid Srl. Nu se pot folosi cadre (frames in sensul limbajului HTML) sau tehnici de incadrare (framing techniques in sensul limbajului HTML) pentru imaginile, marcile ,logo-urile, sau alte informatii protejate de legea copyrightului (inclusiv imagini, texte, interfete, formulare) ale www.pentruscoala.com fara a detine o permisiune scrisa, prealabila, din partea Tech Grid SRL.
 1. Inregistrarea ca utilizator

MISIUNEA NOASTRA este sa sustinem SCOALA! Vrem sa punem la dispozitia parintilor si copiilor instrumente care sa le usureze trecerea prin frumosii ani de scoala.


 Site-ul www.pentruscoala.com poate fi accesat in mod gratuit, iar simpla navigare in paginile acestuia nu este conditionata de inregistrarea ca utilizator mai exact de crearea unui cont de utilizator pe Site.

Pentru a beneficia insa de anumite servicii, oferite de www.pentruscoala.com , precum achizitionarea produselor oferite de www.pentruscoala.com , primirea informarilor periodice din cadrul newsletterului www.pentruscoala.com sau verificarea situatiei unor comenzi proprii, va trebui sa va inregistrati ca utilizator, mai exact sa va creati un cont de utilizator pe Site.

Inregistrarea ca utilizator presupune acceptarea prealabila de catre utilizator a Termenilor si Conditiilor de utilizare a www.pentruscoala.com si a Politicii de Confidentialitate a acestuia. Aceste reglementari constituie baza contractuala a raporturilor dintre utilizatori si Tech Grid Srl.
 Intrucat prevederile Termenilor si Conditiilor de utilizare si ai Politicii de Confidentialitate pot fi modificate, va recomandam sa le reluati periodic. In conditiile in care nu veti mai fi de acord cu prevederile acestora, va rugam sa nu mai utilizati/accesati serviciile www.pentruscoala.com.
 Daca utilizati site-ul www.pentruscoala.com, sunteti responsabili cu privire la pastrarea confidentialitatii datelor de acces in contul dvs. de utilizator, creat pe www.pentruscoala.com si sunteti de acord sa va asumati responsabilitatea pentru toate activitatile efectuate din contul dumneavoastra  de utilizator, creat pe site.
 www.pentruscoala.com poate vinde produse pentru copii sub 14 (paisprezece) ani, dar le vinde adultilor, care sunt autorizati sa efectueze plati online cu cardul sau prin orice alta metoda de plata acceptata de www.pentruscoala.com . Daca aveti mai putin de 14 (paisprezece) ani, puteti achizitiona produsele www.pentruscoala.com, numai cu ajutorul unui parinte sau tutore.
 www.pentruscoala.com isi rezerva dreptul de a inchide conturi de utilizatori, de a modifica sau elimina texte, imagini, hyperlinkuri, sau de a refuza vanzarea de produse, la propria sa discretie. Produsele comecializate pe site-ul www.pentruscoala.ro sunt destinate copiilor cu varsta de peste 3 ani.

 1. Politica Datelor Personale si dreptul la proprietatea intelectuala a tertilor
   Prin inregistrarea ca utilizator al www.pentruscoala.com  va vom solicita o serie de date personale, precum numele si prenumele, adresa de email, data nasterii dar si alte informatii cu caracter personal, care sa permita identificarea dvs. ca utilizator al serviciului www.pentruscoala.com . De asemenea, pentru a va abona la newsletterul sau alertele site-ului va trebui sa comunicati o adresa de e-mail valida precum si alte date legate de dvs. Va rugam sa accesati pagina in care va este prezentata Politica de Confidentialitate pentru a va informa cu privire la informatiile colectate de Tech Grid SRL cu privire la modul in care sunt folosite acestea, precum si la drepturile cu privire la protejarea intimitatii dvs.

www.pentruscoala.com  respecta dreptul la proprietatea intelectuala a tertilor. Daca www.pentruscoala.com contine informatii care incalca dreptul acestora la proprietate intelectuala, va rugam sa ne transmiteti o instiintare la adresa de email: maria@pentruscoala.com, sau sa ne contactati la numerele de tel si adresa de corespondenta disponibile la sectiunea contact.

 1. Procedura de cumparare
   Pentru achizitionarea si livrarea produselor oferite spre vanzare pe www.pentruscoala.com sunt necesari urmatoarii pasi:
   1. identificarea si alegerea produselor preferate;
   2. inregistrarea unui cont de utilizator pe www.pentruscoala.com
   – efectuarea platii produselor. Plata se efectueaza online sau prin transfer bancar/ordin de plata, in conditiile reglementate la Capitolul VII, iar costul final va contine pretul produsului comandat cu TVA inclus, pretul livrarii si, daca este cazul, pretul timbrului verde, in conformitate cu dispozitiile HG448/2005.
   – livrarea produselor comandate si achitate va fi insotita, daca este cazul, de certificatul de garantie, de certificatul cu privire la service-ul post-vanzare asigurat de catre producator/importator/distribuitor si/sau alte certificate daca este cazul.
   Prin lansarea unei comenzi electronice sau telefonice pe www.pentruscoala.com , sunteti de acord cu forma de comunicare (telefonica sau prin e-mail) prin care www.pentruscoala.com isi deruleaza operatiunile.
   
   V.1. Preturile
   Cu exceptia cazurilor in care este prevazut altfel, preturile produselor afisate pe www.pentruscoala.com reprezinta preturile finale de cumparare si includ TVA (taxa pe valoare adaugata de 19%, valabila in Romania). Preturile finale de cumparare pot fi preturi sugerate de catre producatori sau furnizori, sau pot fi estimate in functie de preturile standard practicabile la nivelul industriei produsului comercializat. Preturile finale de cumparare pot sa nu reprezinte cele mai competitive preturi de pe un anumit segment de produse sau pentru o anumita perioada.
   
   V.2. Metode de plata
   Pentru efectuarea platii produselor comandate, puteti alege dintre urmatoarele metode de plata:

a)Transfer bancar/ordin de plata

b) numerar/cash la livrare.

Daca ati ales ca metoda de plata transferul bancar/ordin de plata, urmatorul ecran va multumeste pentru comanda plasata si va ofera informatiile relevante pentru comanda si plata. Aceste informatii le veti primi si prin e-mail, subforma unei facturi. Daca ati ales sa platiti numerar/cash la livrare, dupa plasarea comenzii veti primi prin e-mail informatiile relevante pentru comanda dvs., sub forma unei facturi, urmand sa efectuati plata produsului catre persoana care efectueaza livrarea.

V.3. Cum cumpar si platesc produse de pe site-ul www.pentruscoala.com prin transfer bancar/ordin de plata?
 
Puteti cumpara produse prin www.pentruscoala.com urmand 3 pasi:
 a. Selectati produsul pe care doriti sa-l achizitionati si apasati pe linkul\\\”Comanda acum\\\”.
 b. Introduceti/confirmati datele dvs. personale.

c. confirmati/platiti comanda dumnevoastra.

Aceste informatii sunt necesare pentru procesarea corecta si eficienta acomenzii plasate de catre dvs. Va rugam sa completati corect formularul si sa indicati persoanele catre care se face facturarea si livrarea. Adresa de e-mail este foarte importanta deoarece informatiile legate de comanda si produsele comandate vor fi transmise prin e-mail. O adresa de e-mail incorecta incetineste intregul proces de comanda. Mai mult de atat, Tech Grid SRL nu va putea sa va contacteze si sa va informeze asupra starii comenzii dvs. Daca adresa de livrare nu este aceeasi ca adresa de facturare, indicati acest lucru prin de bifarea optiunii. Adresa pentru livrare este aceeasi cu adresa defacturare de la sfarsitul formularului. Alegeti metoda dorita de plata si confirmati datele alegand \\\”Pasul urmator\\\”. Daca adresa de livrare, sau adresa de facturare, sau ambele adrese nu sunt aceleasi cu adresele pe carele aveti inregistrate in contul de utilizator de pe Site, inainte de a trece la urmatorul pas din procesul de plasare a comenzii, introduceti adresele de facturare si/sau de livrare valabile pentru comanda respectiva. Daca ati ales metoda de plata Transfer bancar/ordin de plata, veti primi prin e-mail o factura cu toate datele privitoare la comanda dvs., urmatorul pas fiind efectuarea platii in cel mai scurt termen. In procesul efectuarii platii printransfer bancar/ordin de plata, trebuie sa mentionati la sectiunea Detalii de plata a ordinului de plata, numarul facturii primite prin email, care reprezinta confirmarea comenzii plasate. Dupa efectuarea platii prin transfer bancar/ordin de plata, va rugam sa ne trimiteti o confirmare de plata la adresa contact@pentruscoala.com, in maximum 24 de ore

V.4. Taxele de livrare sunt urmatoarele:

 • 15 lei livrare standard in 3-7 zile
 • 24 lei livrare expres in 1-3 zile 
 • Livrare gratuita in termen de 3-7 zile pentru comenzi care depasesc valoare de 200lei.

Livrarea se face prin reteaua de distributie Sameday www.sameday.ro

V.5 Garantiesi service postvanzare

Pentru orice detalii legate de garantie va rugam sa contactati departamentul de relatii cu clientii. Toate produsele comercializate pe site-ul www.pentruscoala.com beneficiaza de garantia legala de conformitate din partea producatorului, in cazul produselor de folosinta indelungata.

 1. Descrierea si returnarea produselor

Echipa www.pentruscoala.com face eforturi permanente pentru a pastra acuratetea informatiilor de pe site. Rareori, acestea pot contine inadvertente punctuale: unele specificatii sau pretul pot fi modificate de catre producator fara preaviz sau pot contine erori de operare. Fotografiiile au caracter informativ si pot contine accesoriii neincluse in pachetele standard. Daca un produs oferit de www.pentruscoala.com  este diferit fata de descrierea aferenta acestuia de pe site, il puteti returna respectand prevederile Politicii de returnare a produselor a site-ului si in conformitate cu legislatia romana in vigoare. De asemenea, este posibil ca unele informatii legate de stoc sa prezinte modificari din momentul adaugarii in cos si pana la confirmarea comenzii. In cazul in care un produs nu se mai afla pe stoc, se va actualiza comanda dumneavoastra dupa ce un reprezentant relatii cu clientii va va contacta pentru discutarea acestui aspect, iar in cazul in care ati achitat deja cu cardul, suma va fi returanta in cel mai scurt timp posibil, conform conditiilor bancilor implicate. Ne declinam raspunderea pentru orice situatie care poate aparea din cauza unor erori de software sau defectiuni tehnice aparute la server.
 Toate promotiile prezente in site sunt valabile in limita stocului pe perioada declarata.
 
 Consumatorul are dreptul sa notifice in scris www.pentruscoala.com ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului.
 
 In cazul in care intelegeti savalorificati acest drept aveti urmatoarele obligatii:
 – de a returna produsul cumparat, in ambalajul original, nedeteriorat, cu costurile de transport suportate de catre client.
 – de a returna produsul cumparat in stare de functionare, nedeteriorat, in starea in care v-a fost livrat.
 
 

 
 VII. Recenzii, comentarii, comunicarisialtetipuri de continut

Utilizatorii care acceseaza/viziteaza www.pentruscoala.com pot face comentarii si orice alte comunicari; sa transmita sugestii, idei, intrebari sau alte informatii, atata timp cat continutul acestora: nu este ilegal, rasial, obscen, amenintator, religios,  defaimator, nu tulbura in nici un fel viata privata a altor persoane, nu incalca drepturile de proprietate intelectuala, nu contine virusi, texte vizand diverse campanii de promovare, scrisori in lant, mail-uri in masa sau orice alta forma de spam. Clientii care vor utiliza adrese false de e-mail sau vor transmite mesaje electronice sau orice alte comunicari in numele unei alte persoane fizice sau juridice sau in numele oricarei alte entitati vor fi sanctionate in conformitate cu legile in vigoare.

Prin postarea de recenzii, comentarii, comunicari si alte tipuri de continut pe www.pentruscoala.com, cedati dreptul Tech Grid Srl de a folosi numele dvs. in relatie cu materialelepostate; garantati ca detineti sau controlati intr-o alta forma, dreptul deproprietate intelectuala asupra materialelor pe care le postati; ca materialelepostate nu violeaza nici una dintre conditiile de postare ale recenziilor,comentariilor, comunicarilor si alte forme de continut din parteautilizatorilor, ale www.pentruscoala.com .
 www.pentruscoala.com  are dreptul, dar nu obligatia de a monitoriza, edita sau sterge,orice tip de continut sau activitati ale utilizatorilor pe magazinul online, site-ul nu este responsabil si nu isi asuma responsabilitatea pentru nici unul dintre materialele postate de catre alte terte parti pe Site. Site-ul are dreptul de a nu publica toate comentariile si articolele propuse de catre utilizatori.


 VIII. Campaniile de imagine, publicitate si prezentare produse
 www.pentruscoala.com poate afisa, in site-ul sau, campanii de reclame la produsele din oferta comercializata precum si la produse ori servicii apartinand tertilor. Prin utilizarea www.pentruscoala.com si prin acceptarea Termenilor si Conditiilor de utilizare ale acestuia si a Politicii de confidentialitate, va exprimati in mod direct acceptul de a fidestinatarul acestor comunicari cu caracter comercial. www.pentruscoala.com isi rezerva dreptul de a opera oricand, orice modificaria supra preturilor si datelor tehnice prezente pe site, fara o instiintare prealabila. Datele tehnice prezente pe site au caracter informativ si nu reprezinta o obligatie contractuala. Fotografiile de pe www.pentruscoala.com  au caracter informativ si pot exista diferente intre acestea si produs.
 
 
 IX. Legislatia aplicabila
 Serviciile oferite de Societate prin intermediul www.pentruscoala.com se supun legilor romane, cu precadere de Legea 365/2002 privind comertul electronic, Ordonanta 130/2000 privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta, HG 448/2005 si Directiva Europeana EC/96/2002,care reglementeaza regimul taxei pentru timbrul verde, aplicabil produselor electronice.
 Termenii si conditiile www.pentruscoala.com se supun legislatiei romane. In cazul litigiilor, se va incerca mai intai o rezolvare pe cale amiabila, in termen de 30 de zile lucratoare de la inregistrarea reclamatiei la sediul www.pentruscoala.com . In cazul in care nu se poate ajunge la o intelegere in termenul precizat anterior, litigiile dintre Parti se vor supune rezolvarii instantelor judecatoreasti competente de pe raza municipiului Prahova.
 

X. Forta Majora
 www.pentruscoala.com , afiliatii sau/si in general furnizorii de produse sau servicii catre www.pentruscoala.com  nu pot fi facuti responsabili pentru nici o intarziere sau eroare rezultand direct sau indirect din cauze care nu depind de vointa www.pentruscoala.com . Aceasta exonerare include, dar nu se limiteaza la: erorile de functionare aechipamentului tehnic de la www.pentruscoala.com , lipsa functionarii conexiunii la internet, lipsa functionarii conexiunilor de telefon, virusii informatici, accesul neautorizat in sistemele www.pentruscoal.com , erorile de operare, precum si cazurile de forta majora stipulate de legislatia romana in vigoare.